Pierwsza publikacja historyczna o naszej miejscowości. „Święte. Dzieje parafii i mieszkańców”

Miło nam poinformować, że nasza miejscowość doczekała się opracowania historycznego w postaci książki. Jej autorem jest historyk Maciej Duda. Książka nosi tytuł  Święte. Dzieje parafii i mieszkańców. Na spotkanie autorskie promujące publikację przybyło bardzo wielu mieszkańców oraz zaproszeni goście. Wśród nich gościliśmy: ks. dr. Mariana Hofmana – recenzent książki, ks. Lesława Kubickiego proboszcza parafii, Tadeusza Chrzana – posła na Sejm RP, Józefa Szlaga radnego Gminy Radymno i prezesa Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Miejscowości i Szkoły w Świętem, Marka Kisielewicza radnego powiatu jarosławskiego, sołtysa miejscowości Święte, dr. Grzegorza Klebowicza, wykładowcę Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, Łukasza Łamasza – dyrektora Szkoły Podstawowej im. Wenantego Katarzyńca w Świętem oraz  historyka Grzegorza Potocznego.

Pomysł na wydanie publikacji o Świętem zrodził się z powodu niszy wydawniczej w tym temacie. Działające we wsi Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miejscowości i Szkoły w Świętem złożyło wniosek o dofinansowanie z Programu Literatura 2022 do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki pomocy wielu życzliwych osób  udało się pozyskać fundusze.

Podczas spotkania o powstawaniu książki opowiedział autor – Maciej Duda, a także zostały wygłoszone prelekcje. Pierwszą z nich przedstawił dr Grzegorz Klebowicz na temat: Organizacja życia religijnego w powojennej diecezji przemyskiej, drugą ks. dr Marian Hofman na temat: Malowidła kościelne przekazem wiary.

Ten wyjątkowy wieczór autorski był okazją dla mieszkańców do otrzymania darmowych egzemplarzy publikacji wraz z dedykacją od autora.

Dla tych, którzy chcieliby się podzielić książką z bliskimi podajemy link do e-booka:

Książka w formacie PDF – pobierz

 

 

22 października 2022|